Math and Science eTwinning Contact Seminar
Helyszín, időpont: Varsó, 2016.04.14.-04.17.
2016 áprilisában egy pályázat eredményeként részt vehettem a varsói projektpartner kereső konferencián, amely matematikát és természettudományos tárgyakat tanító - elsősorban középiskolai - tanárok számára került megrendezésre. A konferencián a 12 országot (Málta, Norvégia, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Németország, Ausztria, Spanyolország, Franciaország, Ciprus, Lengyelország és Magyarország) összesen 66 fő képviselte. A szervező a lengyel NSS volt, a négy fő magyar képviselő kiutazását az Oktatási Hivatal szervezte és finanszírozta. Mindenki első alkalommal találkozott az eTwinning-gel és nagy érdeklődéssel várta, hogy megismerkedhessen az általa kínált lehetőségekkel, módszerekkel, a diákok és tanáraik kollaborációját segítő platformjával.
A résztvevők többsége különböző projektötlettel érkezett a találkozóra, amelyet a szervezők előkészítő munkájának köszönhetően már a szeminárium előtt vázlatosan megismerhettünk. Ez jelentősen megkönnyítette és hatékonyabbá tette a partnerkeresést. A konferencián az RSIU (Renewable Sources in Use) projektötlettel indultam, amelyhez végül egy lengyel partner csatlakozott. Akadtak azonban olyanok is, akiknek még nem volt határozott elképzelésük. A szervezők segítőkészségét, lelkesedését és odaadó munkáját dicséri, hogy közülük is többen találtak maguknak társat az együttműködéshez. Így különböző témákban 15 új projekt regisztrálására került sor, köztük a mi projektünk is.
A négynapos találkozó programja nagyon változatos és élménydús volt. Leszek Rudak az eTwinning kialakulásáról, annak szerepéről és a benne rejlő lehetőségekről tartott rövid előadásával nyitotta meg a konferenciát, majd ezt követően ismerkedésképpen különböző interaktív csapatjátékokban vettünk részt. A következő nap workshopok keretében kaptunk részletes tájékoztatást az eTwinning platformról és annak használatáról, létrehoztuk saját profilunkat. Egy másik workshop keretében néhány, a matematika és a természettudományok oktatása során használható új IKT eszközzel ismerkedtünk meg: My Maps, Tour Builder, Google Earth, végül betekintést nyerhettünk a GeoGebra alapjaiba. A harmadik workshop témája a Gamification volt. Az előadó különös hangsúlyt helyezett arra, hogy a tanórai kereteken belül és azon kívül is hogyan tudják a videojátékok a munkánkat segíteni. A workshop során jó gyakorlatokat is megismerhettünk, és a különböző korosztályoknak megfelelő játékokba is bepillantást nyerhettünk (HABITICA, Mindbloom Life Game, CLASSDOJO, CLASSCRAFT). A nap befejezéseként pedig az eTwinning különböző tantervekben való alkalmazhatóságáról esett szó különös tekintettel arra a tényre, hogy az életvitelünk és a társadalom igényeinek megváltozása más képességeket és kompetenciákat vár el a XXI. sz. emberétől, mint korábban, ennek megfelelően ezeket hogyan tudjuk fejleszteni és megerősíteni a modern iskolában, illetve oktatásban.
A harmadik napon három sikeres projekttel és koordináló tanárával ismerkedhettünk meg. A bemutatókat követően a saját projektötleteink megvalósításához partnerkapcsolatok létrejöttében segítettek a szervezők, ezeket dolgoztuk ki és regisztráltuk.
A szakmai továbbképzésen túl kötetlen beszélgetésekre, tapasztalatcserére, új kapcsolatok teremtésére is lehetőségünk nyílott. A szeminárium zárásaként egy rövid, idegenvezetéssel egybekötött sétára invitáltak bennünket a szervezők Varsó óvárosába.
Összegezve: minden fázisában remekül szervezett, nagyon eredményes, ötletgazdag, tartalmas, jó hangulatú találkozón vehettem részt, amiért ezúton is szeretnék köszönetet mondani.