Beszámoló a ’Best practice results from Erasmus+’ A European Conference on Dissemination and Impact in the School Sector című, a németországi Bonnban 2017. május 17–19. között tartott nemzetközi szakmai konferencián való részvételről.
A konferenciára a Tempus Közalapítvány felhívására jelentkeztem egy, a „Komplex Innováció a két tanítási nyelvű oktatásban” című, 2016-os Erasmus+ KA-1 nyertes intézményi pályázatunkról szóló disszeminációs előadás megtartására és a nemzeti irodától részvételi megbízást nyertem. Az itthoni felkészülés – a prezentáció összeállítása mellett – a fogadó ország és város, valamint az Erasmus+ programban résztvevő országok listájának megismerésével telt. Intézményünk bemutatását projekt honlapunk segítségével terveztem. Hazánk bemutatására előző projektjeink alkalmával készült fényképes ismertetőt vittem. A Magyarországról kiutazó kollégákkal már itthon felvettem a kapcsolatot, közösen is készültünk a rendezvényre
A disszeminációs előadás anyaga: https://prezi.com/svgjv0-gq8gf/bonn-complex-innovation-in-bilingual-education/
A konferencián, melynek munkanyelve angol volt, 31 ország közel 250 képviselője vett részt. Az első nap reggelén kézhez kaptuk a részletes munkaprogramot, mely többek között tartalmazta az egyéni előadások helyszínét és időpontját, köztük az enyémet is (2017. május 18-án du. 4 óra, 55-ös terem). Az ünnepélyes konferencia-megnyitó után két plenáris előadást hallgathattunk meg a ’Standing Conference of the Ministers of Education and Cultural Affairs és a European Commission’ két képviselőjétől, melyeket egy rövidfilm követett ’Europe needs education’ címmel a Socrates, Comenius és az Erasmus+ programokról. Ezt a német programiroda által kiválasztott legjobb nemzeti projektek díjkiosztója követte. Ezután informatív plenáris előadást hallhattunk, mely a kelet-londoni Newham Borough multikulturális tanulói világának közösséggé formálódását mutatta be a Boleyn Federation of Schools-on keresztül.
A délelőtt folyamán további plenáris előadások következtek egy finnországi KA-1-es és három KA-2-es projektről (Olaszország, Svédország–Horvátország, Bulgária). Délután megtekintettük a résztvevő projektkoordinátorok egy csoportja által berendezett disszeminációs kiállítást, ahol kötetlen beszélgetésekre is sor került, majd három különböző workshopban dolgoztunk tovább: az Erasmus projektek és a disszeminációs folyamataik sikerfaktorait gyűjtöttük össze saját tapasztalataink alapján (1 KA-1-es, 2 KA-2-es workshopban). Délután négytől hatig az egyéni projekt kiselőadások következtek hét szekcióban, melyre a szervezők a projekt-összefoglalók alapján osztották be az előadókat. Az én szekcióm neve: ’Language Learning and Multilingualism as one of the cornerstones of the European project and a powerful symbol of the EU’s aspiration to be united in diversity’. A szekciót Thomas Spielkamp, a német nemzeti iroda egyik képviselője vezette, moderátor segítője Ewa Kozbial volt a lengyel nemzeti irodától. Az én előadásom volt az első, bemutattam iskolánk 2016-os KA-1-es pályázatát, mely a bírálóktól országos szinten a második legmagasabb bírálati pontszámot kapta. Egy prezi segítségével beszéltem projektünk célkitűzéseiről, az elért eredményekről, bemutattam disszeminációs tevékenységünket, jó gyakorlatainkat. Az előadás tartalmazta a projekt- honlapunk címét is, mely az iskolai honlapról érhető el. A 25–30 fős hallgatóság figyelme inspiráló volt. Egy kérdés hangzott el az elért eredmények mérésének módjáról és lehetőségeiről, melyre saját példákkal válaszoltam. Nagy örömömre szolgált, hogy a legjobb nemzetközi projektek koordinátoraiból és a nemzeti irodák képviselőiből álló közönség előtt beszélhettem. A szekció további részében egy ciprusi és egy belga KA-2-es projektbemutató következett. Az előadások utáni szünetben kötetlen beszélgetésekkel folytattuk a tapasztalatcserét.
Az ezt követő délutáni idősávban a ’Developing entrepreneurship and creativity in school projects’ című szekció projektelőadásait hallgattam meg.
A második napon délelőtti műhelymunka keretében beszéltünk az Erasmus programok jövőjéről, az európai együttműködésről, a megoldandó problémákról és megválaszolandó kérdésekről. Erről csoportonként moderátorok segítségével írásos összefoglalót is készítettünk. A záró plenáris panelbeszélgetésen ugyanezeket a kérdéseket vitattuk meg ’Az Erasmus programok jövője a közoktatásban’ címmel. Megpróbáltunk a feltett kérdésekre közösen válaszokat keresni. Bármely konferencia-résztvevő hozzászólhatott, elmondhatta véleményét, a széksorok között mikrofonokat helyeztek el. A panel résztvevői: European Commission (Eu Bizottság) képviselője, a hamburgi Erasmus+ bizottság képviselője, a belga nemzeti iroda képviselője, és két projektkoordinátor (ciprusi és francia).
Hazatérésem után beszámolót tartottam intézményünkben az érdeklődő kollégák számára az utazásom során szerzett tapasztalataimról. Kollégáim a hallottak alapján újabb inspirációt szereztek saját szakmai fejlődésükhöz is. A konferencián azonosított tapasztalatok hozzájárulnak intézményünk több éve tartó Erasmus+ programjának további fejlesztéséhez, például lehetséges job-shadowing partnereket ismertem meg. A közeljövőben KA-2-es projekt pályázat benyújtását is tervezzük (a 2018-as pályázati időszakban) a konferencián megismert potenciális projektpartnerekkel. Ez igazi nagy fejlődés lesz az intézmény életében, mivel eddig csak KA-1-es projektekben vettünk részt. Közvetlen gyakorlati haszna is volt számomra a rendezvényen való részvételnek, a felkészülés során fejlesztettem IKT képességeimet, gyakoroltam a prezi program használatát.
A programon rengeteget tanultam, hasznos információkat szereztem, értékes emberi és szakmai kapcsolatokra tettem szert. Köszönettel tartozom a Tempus Közalapítványnak a részvételi lehetőségért.