top of page

Bécs


eTwinning Konferencia – Bécs – 2017.06.21-23.

Thematic Conference - learning, teaching, exchanging – school cooperations in the Danube Region

1. nap: 2017.06.21.

Magyarországról négyen utaztunk a konferenciára, különféle közoktatási intézmények képviseletében. A precíz előkészítésnek köszönhetően indulásunk a Keleti pályaudvarról zökkenőmentes volt, pontosan megérkeztünk Bécsbe, és az előzetesen megkapott logisztikai információk alapján könnyen megtaláltuk szállodánkat, mely minden igényt kielégítő, kényelmes szállásnak bizonyult, egyedül a wifivel voltak problémák.

Az elhelyezkedés után közös városnézésre indultunk, felkerestük a Felső-Belvedere-t, ahol megtekintettük a Klimt kiállítást, valamint a botanikus kertet. Utána gyalogosan sétáltunk vissza a szállodába.

Az első nap folyamán megismertük egymást, megosztottuk a nemzetközi projektekben szerzett tapasztalatainkat, elmeséltük egymásnak eTwinning projektötleteinket. Kíváncsian vártuk a másnapi konferenciát.

2. nap: 2017.06.22.

Ennek a napnak a programját az osztrák nemzeti iroda nagyon különleges helyszínre szervezte, a Bertha von Suttner Iskolahajóra, mely eleve iskolai céllal épült állóhajó a bécsi Duna-sziget mellett. A konferencia témája az iskolák együttműködése a Duna-régióban, ezért a helyszínválasztás nagyon találó és szimbolikus is volt egyúttal.

A regisztráció gyorsan lezajlott, és rögtön alkalmunk nyílt beszélgetni az összesen 12 országból érkező résztvevőkkel. Ebben az időpontban egy osztrák kolléganővel ismerkedtem meg, aki Bruck-an-der-Lietha-ből érkezett, mely a magyar határ közelében található. A német-francia szakos tanárnő szívesen alakítana ki kapcsolatot magyar iskolával.

A 10 órakor kezdődő rövid megnyitót az iskola igazgatója és az osztrák nemzeti iroda képviselője tartották. Ezután az Oktatási Minisztérium képviselője előadásában vázolta a Duna-menti együttműködés fontosságát, hiszen a régióban hasonló problémákkal küzdünk, hasonló céljaink vannak, melyeket közös projektekkel érhetünk el leghatékonyabban. Példákat említett az általuk szervezett eseményekből, projektekből. Említette, hogy az EU Duna-régiós stratégiájának keretében 2011 óta dolgoznak, 14 országot összefogva, összesen 11 prioritási területen.

10:30-kor kezdődött az első workshop, melyben 6 kérdésre kerestük a választ kisebb csoportokban, forgószínpad-szerűen folyamatosan keveredve, mindig más résztvevőkkel beszélgetve. A kérdések érintették például, hogy milyen témák fontosak a régiós együttműködésekben, miért vonzó ez a régió a projektek szempontjából, milyen céljaink vannak a szemináriumon való részvétellel, milyen tapasztalataink vannak EU-s együttműködésekben, mit tanulnak a diákjaink ezekből és milyen a 21. századi oktatás. Nagyon érdekes tapasztalatcsere zajlott, bár egy-egy téma megvitatására csak 10 perc jutott. A szekció végén az asztalok vezetői összegezték az elhangzottakat, kiemelték az érdekesebb észrevételeket, máris ötleteket adtak a kialakítandó projektekhez.

Az egyik legkülönlegesebb program következett, melynek során az iskola idősebb tanulói kis csoportokban végigvezettek bennünket az iskolahajón. Megmutatták a tantermeket, szaktantermeket, tornatermet, könyvtárt, tanárit és a folyosókon elhelyezett kisebb kiállításokat. A gyerekek kiválóan beszéltek angolul, rendkívül ügyesen válaszoltak a feltett kérdésekre, és szívesen mesélték el személyes véleményüket, tapasztalataikat.

Az ebédszünetben ismét lehetőségünk nyílt kötetlen beszélgetésekre, ekkor egy stuttgarti angol-francia szakos tanárnővel ismerkedtem meg, aki már több tapasztalatot szerzett az eTwinningben, és ezekről mesélt.

A szünet után Marcela és Isabel szórakoztató párbeszédes kérdezz-felelek játék formájában mutatták be az Erasmus+ és az eTwinning lényegét. Több résztvevő volt, aki az Erasmus+ lehetőségekről még nem hallott, számukra különösen informatív volt ez a programpont.

A 13:45-kor kezdődő második workshop lényege az volt, hogy ismerkedjünk meg minél több kollégával, találjuk meg leendő projektpartnerünket. Ehhez különféle színkódokat ragaszthattunk a névjegyünkre aszerint, hogy milyen témában szeretnénk együttműködést indítani. A szekció végére nagyjából összeálltak az együttműködni szándékozó partnerek, és egy munkalapra összegyűjthették tervezett projektjük legfőbb jellemzőit.

Én a korábban említett két kolléganővel és egy szlovák nyelvtanárnővel alkottam csoportot. Projektünk címét is kitaláltuk: „Follow me! - Viens avec moi! - Komm mit!” Az ötlet lényege, hogy az együttműködő osztályok egy tanéven keresztül követik egymást, különféle nyelveken kommunikálnak, és megosztják a tanév eseményeit, ünnepeit egymással.

Egy másik projekthez is csatlakoztam: „DANMUN - Model UN for the Danube Region”. Ennek alapötlete, hogy sok Duna-menti országból érkező kis csoporttal az ENSZ működését szimuláljuk. A diákok előadást, érvelést, kritikus gondolkodást, kommunikációt gyakorolnak, fél éven át készülnek a tavaszi találkozóra, ahol mindenki egy másik nemzetet képvisel, nem a sajátját, és egy ENSZ tárgyalást fognak szimulálni. Az elképzelés szerint minden országból egy 5 fős lelkes csapatra lesz szükség, akiket 1-2 tanár segít. Ezt a projektet angol-történelem szakos kollégámmal együtt szeretném megvalósítani iskolánkban.

A projektek tervének megvitatása során tapasztalatot cseréltünk az oktatásban jól használható web 2.0-ás eszközökről is. A leginkább a következőket találták hasznosnak a kollégák: Quizlet, Kahoot!, Padlet, Prezi, LearningApps, Voki, AvatarMaker, Genial.ly, Redmenta, Movie Maker. Ezeket részben már ismertem, de a többit érdemes lesz kipróbálnom.

A workshop után a Duna-Régiós Intézet munkatársának előadása következett, melyben kifejtette, hogy a régió az európai együttműködés kulcsa, és hogy intézete hogyan vesz részt ebben a munkában.

A következő részben egy Pub Quizben vettünk részt 5 fős csoportokban, ahol újabb információkat szerezhettünk a régióról és az eTwinningről játékos formában. Az elsőként említett projekt résztvevőivel alkottam csapatot, és olyan szerencsénk volt, hogy mi nyertük a kvízt, így egy Erasmus+‑os pólóval lettünk gazdagabbak.

A konferencia első napjának zárásaként a hajónál csoportképet készítettünk.

Külön busz érkezett, mely gyorsan elvitt minket a szállodába, ahonnan rövid pihenő után indultunk gyalogos városnézésre. A program kiinduló és végpontja a Dunához kapcsolódó bécsi alkotásoknál helyezkedett el, és végigvitt bennünket a belváros néhány nevezetességén. Innen villamossal utaztunk a közös vacsora helyszínére. A hatalmas étteremben elég sokat kellett várnunk, de ez alkalmat adott újabb ismerkedésre. Az asztalnál egy Salzburg környékén élő főzést oktató tanárnővel beszélgettem, aki nemrég kezdett CLIL tanulmányokat. Én is végeztem már CLIL tanfolyamot az Erasmus+ program segítségével, így volt mit megvitatnunk.

Késő este ismét a külön busz vitt vissza bennünket a szállodába, ahová kb. 22:30-kor érkeztünk.

3. nap: 2017.06.23.

A konferencia zárónapján nagyon sűrű programunk volt a szolgáltató pont székházában. A napot az osztrák nemzeti iroda vezetője nyitotta meg.

Ezután 3 csoportban az eTwinning felületeivel ismerkedtünk meg, rögtön bejelöltük az új ismerősöket, megismerkedtünk az eTwinning Live és a TwinSpace oldalaival. A kezdők csoportjában vettem részt. Nagyon informatív volt ez a programpont, sok gyakorlati kérdésre választ kaptunk.

Rövid bemutató következett, egy megvalósított projektet mint jó gyakorlatot mutattak be, melyben egy osztrák és egy lengyel osztály vett részt. Ez még közelebb hozta hozzánk az eTwinning lényegét, és rávilágított a lehetőségek széles skálájára.

Következő feladatunk a tervezett projektek regisztrációja volt az eTwinning felületen. Le kellett írnunk a projekt főbb jellemzőit, célkitűzéseit, a megvalósítás formáit. A nemzeti iroda gyorsan jóvá is hagyta a projekteket, így az összes résztvevőt azonnal meg tudtuk hívni. Nagyon hasznos volt, hogy már előző nap körvonalaztuk az együttműködés lényegét, kitöltöttük a munkalapot a projektről, mert erre a részre elég kevés idő jutott, főleg hogy a wifi is rendetlenkedett a sok felhasználó miatt.

Az utolsó fél órában a konferencián regisztrált 14 projektről számoltak be mini prezentációk formájában a csoportok. Nagyon érdekes témákban indultak együttműködések: foglalkozások, főzés, víz, virágok, sütemények, kedvenc helyeim, dráma stb. A csoportok további partnereket is szívesen látnak, amennyiben projektjük felkeltette valaki érdeklődését.

Összességében rendkívül hasznos és élvezetes másfél napot töltöttünk együtt. Mindannyian úgy éreztük, hogy nagyon hamar elszaladt az idő, és szívesen maradtunk volna többet is egymás társaságában. A létrejött projektek nagyon változatosak. Az új ismeretségek lehetőséget teremtenek az eTwinning együttműködéseken kívül Erasmus+ KA1 job-shadowing vagy KA2 együttműködésekre, diákcserékre is.

Délután még maradt időnk egy kis városnézésre, egyik magyar kolléganőmmel a Hundertwasser Házat és Múzeumot kerestük fel. A látványos kiállítások után a pályaudvar felé vettük utunkat, ahol találkoztunk kis csapatunk másik felével, és együtt hazaindultunk.

Köszönettel tartozunk az Oktatási Hivatalnak, az eTwinning Magyarországi Szolgáltató Pontnak, és Tamás Krisztinának utazásunk finanszírozásáért illetve megszervezéséért, valamint az Osztrák Nemzeti Irodának a program színvonalas lebonyolításáért. Felejthetetlen élménnyel lettünk gazdagabbak.

RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:
bottom of page