2018. augusztus 12-25-ig vettem részt a Bell Teacher Campus, Educational Technology Today kurzusán a Homerton College-ban, Cambridge-ben. A Homerton idén ünnepli 250 éves fennállását. Rendkívüli szerencsémnek tartom, hogy ilyen nagy múltú, a világ élvonalába tartozó egyetemi városban tanulhattam. Az egész várost átitatta a jelentős múlt szellemisége, a rengeteg itt tanuló vagy dolgozó tudós emléke, de átütő erővel jelen volt az a tény is, hogy milyen is, amikor a tudás az ipar. Az újabb egyetemi épületszárnyak divatos ipari központoknak, irodaházaknak tűntek első ránézésre, csak a feliratból derült ki, hogy kutatólaboratórium vagy más, az egyetemhez tartozó épület. A város tele volt a világ különböző részeiről idesereglett turistával, nyári kurzusokon tanuló diákkal.
Az Educational Technology Today kurzus olyan pedagógusoknak szólt, akik gyakorlatukban már használják a pedagógiai technológiát, de szeretnék ismereteiket bővíteni ezen a területen. Mentorunk Kristina Smith volt. Az ő vezetésével bővítettem ismereteimet a pedagógiában felhasználható online programok és mobil applikációk területén. Az online segédanyagok tudatos és célratörő keresésében, saját könyvtár, wiki oldal, e-portfólió kialakításában. Rendkívül széles kitekintést kaptunk az oktatási segédanyagok, játékok és mérőeszközök szerkesztésének gyakorlatában.
Megismerhettük a formális és nem formális, online oktatási módszereket, az ún. “flipped”, és “blended” osztálytermi gyakorlatot, a kibővített valóság (AR, VR) lehetséges pedagógiai felhasználását. Mentorunk nagy gondot fordított arra, hogy minden eszköznél végiggondoljuk, tudatosítsuk, hogy azt a saját gyakorlatunkban hogyan, mire tudjuk felhasználni. Diskurzust, vitát folytattunk egy-egy lehetőség előnyeiről hátrányairól.
A csoportban kilencen voltunk, többen a felnőttképzésben, saját nyelviskolájuk vezetőjeként voltak jelen, hárman angol nyelvtanárok, ketten pedig matematika, fizika szakos tanárok voltak. Kollégáim Mianmarból (régen Burma), Franciaországból, Spanyolországból, Brazíliából, Szlovákiából és Magyarországról jöttek. Mentorunk előzetes kérdőíven mérte fel a kurzussal szemben támasztott igényeinket, gyakorlatában gyakran támaszkodott is erre. Bár a campus biztosított számunkra számítógépet, az angol billentyűzet, az egér hiánya és a telepítések zárolása miatt előny volt, ha saját számítógépen tudtunk dolgozni.
A napi tanórák után a Bell szervezésében további plenáris előadásokon és worshopokon vehettünk részt. Az iskola több saját szervezésű kirándulást is biztosított számunkra: Londonba, Oxfordba, Elybe, a Cambridge Botanical Gardenbe. Felejthetetlen élmény a Cam folyón való punting (csónakázás) és idegenvezetés. Érdemes felfedezni az egyetem különböző college-ait, hiszen 31 is van belőlük, de kihagyhatatlannak tartom a Fitzwilliam Múzeum lehengerlő műgyűjteményét is.
Nem csupán az oktatás, de az étkeztetés is színvonalas volt a Homerton College-ban. Érkezésünkkor és a távozás előtt is ünnepélyes fogadtatásban volt részünk. Külön kiemelném a továbbképzést lezáró gyertyafényes vacsorát a Homerton College ebédlőjében, a Grand Hallban.
Csoportunk Whatsup-on tartja a kapcsolatot. A közös wiki oldal, a rajta lévő tananyagok egy évig elérhetőek lesznek számunkra. Izgalmas kihívás volt nekem ez a két hét mind a nyelvi szint, mind pedig a tananyag szempontjából. Az életre szóló élmények nem valósulhattak volna meg az Erasmus+ pályázat ösztöndíja nélkül, ill. az iskolánk pályázatíró csapatának tehetsége nélkül. Köszönöm!