top of page

Málta - TCA Szeminárium


Az Erasmus+ program részeként négy napot tölthettem a máltai nemzeti iroda, European Union Programmes Agency (EUPA) szervezésében Málta fővárosa, Valletta közelében Qawrán, a ’Contact Seminar on developing eTwinning KA2 projects for language development’ című nemzetközi partnerkereső rendezvény szerencsés kiválasztott résztvevőjeként.

Tiz ország (Svédország, Németország, Lettország, Észtország, Macedónia, Belgium, Szlovákia, Hollandia, Málta, Magyarország) 28 résztvevőjéből egy szentesi gyógypedagógus tanárnővel ketten képviseltük Magyarországot. Csoportunk a Seashells Resort at Suncrest szállodában lakott, mely Qawrán közvetlenül a tengerparton helyezkedik el, foglakozásainkat a hotelhez tartozó Luzzu konferenciaközpontban tartottuk. Már a kiutazást megelőzően lehetőségünk nyílt egymás és iskoláink megismerésére a Schools TCA Malta facebook csoportban. A kétnapos intenzív képzés előestéjén a csoport lelkes többsége saját szervezésben informális megbeszélést tartott a szálloda Cheeky Monkey nevű sörözőjében, ahol tovább ismerkedtünk egymással és a küldő intézmények profiljával, kerestük lehetséges projektpartnereinket. Cheeky Monkey ettől a pillanattól kezdve csoportemblémává és oktatási segédeszközzé vált.

Az első képzési napon, október 16-án egy rövid hivatalos bevezető után további csoportdinamikai feladatok mélyítették el a szakmai ismerkedést. Ezután hozzáférést kaptunk a bit.ly/tcamalta oldalhoz, ahol kiválóan felkészült horvát trénerünk, Aljana Blazic a rendezvény teljes anyagát folyamatosan megosztotta velünk és ahova mi is feltölthettük a képzésen készített anyagainkat.

Az első délelőtt három fő részéből elsőként az Erasmus+ KA2 program és az eTwinning kapcsolódási pontjait vizsgáltuk, melynek során a KA1 és KA2-es projektek különbségével és eTwinning projekt lehetőségekkel ismerkedtünk. A délelőtt 2. és 3. részében csoportmunkában dolgoztunk és az idegen nyelvi fejlesztés különböző készségeihez kapcsolódó projektötletekkel és a megvalósításukhoz használható kreatív alkalmazásokkal ismerkedtünk. Az olvasás-íráskészség fejlesztéséhez a Story Cubes-t használtuk, amelyben egy másik csoport 5 perc alatt összeállított vizuális anyagaiból kellett 15 perc alatt kreatív történetet írnunk majd a többiekkel megosztanunk online felületünkön. A hallás és beszédértés készségek fejlesztéséhez a Vocaroo hangrögzítő alkalmazást használtuk és közös Padlet felületen osztottuk meg az elkészült felvételeket egymással. Ezután a Voicethread (videókészítés) és Flipgrid (hangrögzítő) alkalmazásokat próbáltuk ki, melyek az eTwinning projekmunkák során biztonságos felületet nyújtanak a diákok közös tevékenységeihez. Beszéltünk a videókonferenciák tanórai alkalmazásáról és megnéztünk egy Mystery skype órát, ahol megfelelő előkészítés után a tanulóknak kell kitalálni, kikkel beszélgetnek éppen.

Az első nap délutánján a játékos tanuláshoz használható eTwinning projekt jó gyakorlatokkal ismerkedtünk, melyek intenzíven fejlesztik diákjaink olyan nélkülözhetetlen 21. századi tranzverzális készségeit, mint kreatív gondolkodás, együttműködés, problémamegoldás, feladatok delegálása, vitázás. A bevezető PPT után saját online szabadulószobát hoztunk létre csoportokban és megosztottuk azokat a bit.ly/digitalescape 2018 felületen.

Málta fantasztikus nyári időjárással üdvözölt bennünket, a kávészüneteket napsütötte, panorámás tengerparti teraszon vagy a tengerparton töltöttük. A hívogató 25 fokos Földközi tenger csábításának nehéz volt ellenállni, de szerencsére később adódott alkalom egy rövid fürdésre is.

Az első nap estéjén egy órás csoportos vezetett városnézésen vettünk részt a 2018-as év európai kulturális fővárosában, Vallettában, majd a Capistrano étteremben helyi specialitásokból álló vacsorát fogyaszthattunk és tovább mélyíthettük a kialakult szakmai kapcsolatokat. Málta jellegzetes hala a lampuki kedvencemmé vált. Több jel figyelmeztetett arra, hogy Málta egykor brit terület volt: az angolokkal megegyező bal oldali közlekedés, jellegzetes piros utcai telefonfülkék.

A 2. képzési nap témája az eTwinning projektek tervezése, kidolgozása és a rájuk építhető KA2 projektek pályázatíró folyamata volt. Betekintést nyertünk az eTwinning portál Live és Twinspaces felületeire, melyeket már ismertem és használtam, szemügyre vettük a projekt létrehozásának lépéseit a projektalapú tanulás, kollaboráció tükrében. Ezután kész projektek összefoglalóit értékeltük megadott kritériumok alapján majd az Elevator Pitch módszer segítségével minden résztvevő két percig reklámozhatta projektötletét, amihez partnereket keresett. Végül projektcsoportokba rendeződve elkészítettük projektterveinket az eTwinning felületen. Én egy német középiskolával (Kaufmannsschule II Berufskolleg Hagen, Germany) és egy belga szakiskolával (Spectrumschool Deurne Belgium) készítettem egy éves futamidejű angol nyelvtudást fejlesztő projekttervet 11. osztályos tanulóim számára. Olyan témákat dolgozunk fel közösen, mint globális változások, multikulturális társadalmak, elfogadó és befogadó magatartás, érzelmi intelligencia, a jövő munkahelyei és azokra való alkalmasság és felkészülés, digitális kompetenciák. A 11A-s tanulócsoportnak angol nyelvet és célnyelvi civilizációt is tanítok összesen heti hat órában, melynek ily módon részévé válik a projektalapú tanulás. Elkészített projekt terveinket csoportonként ismertettük a többi résztvevővel rövid szóbeli előadás formájában.

A képzés a részvételi igazolások ünnepélyes kiosztásával, egyéni és csoportfotózással zárult.

Az időjárás hazautazásunk napján megmutatta zord arcát, de szerencsére sikerült hazaérnem a készülő nagy vihar előtt.

A német és a belga nemzeti iroda által jóváhagyott eTwinning projektünket novemberben elkezdjük és a tanórák anyagába havi bontásban beépítjük. A Twinspace felületen közösen dolgozik majd a három iskola. A német iskolával job shadowing tevékenységet tervezünk és mindkét intézménnyel felmerült egy későbbi KA2-es projekt lehetősége is. A tanult alkalmazásokat tanítási óráimon felhasználom, a kiépített kapcsolatokat igyekszem iskolám javára tovább fejleszteni. A létrehozott facebook csoportban továbbra is folyamatos kommunikáció zajlik, valamint rendelkezésemre áll a teljes résztvevői lista az iskolák profiljaival és a megfelelő email címekkel.

Értékes emberi kapcsolatokat és olyan szakmai inspirációt, jó gyakorlatokat szereztem, amire semmilyen más módon ilyen mélységekben nem lett volna lehetőségem. Ezért köszönettel tartozom a Tempus Közalapítványnak és a Máltai Nemzeti Irodának kiválasztásomért és a rendezvényen való részvétel lehetőségéért.

RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:
bottom of page