top of page

Almere

A 2018-19. tanévben az Erasmus+ KA1 pályázat finanszírozásával job shadowing keretében Hollandiába, Almerebe is ellátogattunk Földi Anita és Némethné Kocsis Eszter kolléganőimmel. A pályázat sikerének érdekében csak két fővel pályáztunk (Eszter és én). A megnyert összegből hárman is kijutottunk és mindannyian bőséges tapasztalatokat szereztünk a meghatározott szempontok megfigyelésével.

Almere-i mentorunk, Diana Dashorst, 20 évre visszanyúló barátságban van Anitával s a magánbeszélgetéseket, amit a kinti tanítási gyakorlatról folytattak, kiterjesztették egy komplex iskolalátogatási programmá. Ennek keretében volt alkalmunk betekinteni az öt éves korban kezdődő iskolába lépéstől, a hatodik évfolyamig szinte minden osztályba.

Látogatásunk alatt többféle szempontból figyeltük a kollégák és a gyerekek munkáját: a sokféle nemzetet befogadó Hollandiának nagy gyakorlata és hagyománya van az integrált oktatásban. Minden osztályban sokszínű kisgyerekek ültek s mivel együtt kezdték az iskolát, nem tapasztaltunk sem nyelvi, sem beilleszkedési nehézséget.

A tanítás minden nap 8:30-kor beszélgető körrel kezdődött, hol olvasott könyv bemutatásával, hol kis biológiával, a hím-nőstény különbségét beszélték meg a bemutatott képeken, hol a nap aktualitásaival foglalkoztak.

9-10 óra között folyt az első nagyobb tanítási egység, legtöbbször matematika. 10-10:30 között udvari szaladgálás és tízórai, melyet mindenki az otthonról hozott uzsonnás dobozból fogyaszt el, zömében gyümölcsöt vagy joghurtot. 10:30-12 között újabb hosszú tanítási szakasz, melyben integrálva az anyanyelvi nevelés mindhárom sarokpontja: olvasás, írás, nyelvtan.

Az alapozó szakaszra jellemző volt a nagy nyugalom, minden tanuló a saját tempójában sajátította el a tananyagot. A pedagógus kollégák az új ismeret feldolgozásánál frontális munkát alkalmaztak.

Nagy-nagy segítség volt, hogy a tankönyvek digitalizált változatával könnyedén bemutathatták a diákok könyvében látható feladatokat a smart táblán, beírhatták a megoldásokat, még szóalkotó játékra is használták. Ezt különösen irigykedve néztük.

A tanulók figyelmét végig lekötötte a gyakran mozgatott ábrákkal is kiegészített magyarázat: pl. 3 ember utazik a buszon, majd a következő megállóban felszáll még 4, aztán leszáll 2. Ezt a feladatot a gyerekek nagy beleéléssel el is játszották, és elmondták a matematikai műveleteket hozzá.

Ezután minden diák egyénileg vagy párban haladt a kijelölt feladatokon végig. Október végére mindenki értette és használta azokat az ábrákat, melyekkel a különböző tanulási szinten álló gyerekek feladatait kijelölte a tanító.

Teljes csendben és mégis nagy feladattudattal dolgoztak a tanulók: önállóan elhozták maguknak a gyakorló feladatokat tartalmazó könyvecskét a közös polcról, megírták a feladatokat, gyakran önmaguk le is ellenőrizték. Csodálkozva néztük, hogy a 6-7 éves korosztály is nagy rutinnal és magabiztossággal nyitotta meg a notebookra beállított matematikai gyakorló játékokat és teljes elmélyültséggel számolt.

A 11-12 éves korosztály tankönyveit nézve elámultunk, hogy mennyire szellősen szerkesztett, nagy ábrával díszített oldalak azok, a kicsikéhez hasonlóan digitalizálással segítve a kollégák munkáját. Egy-egy bekezdést a színész hangú narrátor ismertetett meg a diákokkal, s a képek is animálással elevenítik meg pl. a kolostor életét. Magával ragadó volt és fenntartotta a kiskamaszok érdeklődését. A munkafüzet feladatai sem igényeltek sok írást, inkább a hiányos mondatokat egészítették ki a felkínált szavakkal. Megtudtuk, hogy a tananyag spirálisan felépített, minden évfolyam végigveszi a teljes történelmi anyagot, de minden évben egyre több információt ad hozzá a korábbi év ismereteihez.

A tanórák közötti szünetben szinte mindig volt alkalmunk a kollégákkal beszélgetni, és megismerhettük az előremenetel rendszerét, a nagy tanítási egységeket követő értékelés szempontjait, még egy-egy tesztbe is betekintettünk.

Az iskola igazgatójával is megismerkedtünk, készséggel válaszolt a felmerült kérdéseinkre.

A látott órák és beszélgetések meggyőztek, hogy a mienknél kevésbé feszített tanmenettel, a gyerekeknek biztosított jól szervezett önállósággal és a digitalizált oktatás bevonásával hatékonyan működik az iskola élete.

Almere 20 percnyi vonatút távolságra van Amszterdamtól, így egy napot töltöttünk a németalföldi művészet központjában s csodáltuk a néha 200 évnél is idősebb, de a legmodernebb eszközökkel felújított épületeket a csatornák oldalán. Végignéztük a Van Gogh Múzeumot és a legjobb pillanatban utaztunk a csatorna-hajón, mert így megúsztuk az esőben sétálós városnézést.

Hasznos és feltöltő napokat töltöttünk Hollandiában, mindhárman köszönjük az Erasmus+ Projekt támogatását.

RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:
bottom of page