Erasmus+ KA2 Projekt
Making UNESCO World Heritage Sites Appealing to the Young
November 11. és 17. között iskolánkba látogatott folkestone-i testvériskolánk, az Earlscliffe. A program egy nyertes Erasmus+ KA2-es iskolai partnerségi projekt keretei között valósult meg, melynek elsődleges célja, hogy a résztvevő fiatalok minél több helyre eljussanak és megcsodálhassák az UNESCO világörökségi helyszíneket. Célunk továbbá a partnerváros kultúrájának és történelmének megismerése. A projekt angol nyelven zajlik, a projektév során négy alkalommal valósul meg csereutazás, ők kétszer egy hétre látogatnak iskolánkba, és mi is kétszer utazunk hozzájuk. Elsőként az angliai diákok fedezhették fel szeretett fővárosunk, Budapest látványosságait, megcsodálhatták Pécs szépségeit és tanulmányozták a Hortobágyi Nemzeti Park titokzatos, egyedi állat- és növényvilágát.
Az első csoport budapesti és vidéki programjait a résztvevő 10.-es, illetve 11.-es diákok szervezték meg, Bem Tímea és Dürr Zsuzsa tanárnők segítségével. A két tanár, Charles Crowther és Janet Wang valamint a hét diák, Alan Vogel, Emira Heyecan, Harmony Uwaga, Kelvin Oo, Nicholas de Haan, Zofia Rutkowska, Mkye Byfield-D’sane és a tanárnő kisfia vasárnap késő este érkeztek az iskolánktól nem messze lévő szállodába, így csak másnap találkoztunk velük. 10-re érkeztek az iskolába és még délután is velük voltunk, bemutatkoztunk, beszélgettünk, prezentációkat tartottunk nekik Magyarországról. A délutáni „szabadidőben” elvittük őket a kedvenc helyeinkre és a Gastro Lounge-ban a 10.a-s Eszti, Kriszti, Örs, Simon és a 10.b-s Beni finom magyaros ebédet főzött nekik.
Kedden egész napos kiránduláson vettünk részt a Hortobágyi Nemzeti Parkban, Dürr Zsuzsa tanárnő vezetésével. A Vadasparkban láttunk sakált, vadlovakat, gödényt és fakókeselyűt, valamint farkasokat. Ebéd után idegenvezetést hallgattunk a falumúzeumban, megcsodáltuk a híres kilenclyukú hidat, megtanultuk a hozzá fűződő legendákat.
Szerdán budapesti városnézést tartottunk, melyet Lajtai Ádám tanár úr vezetett. Ellátogattunk a Budai Várba, a Halászbástyához, megnéztük a hidakat, azután átsétáltunk Pestre a Lánchídon, ami különösen tetszett vendégeinknek. Minden szabós résztvevő felkészült egy budapesti nevezetességből, amiről a helyszínen meséltünk. Ezután megnéztük a Zsinagógát, még sétáltunk kicsit a városban és együtt ebédeltünk. Olyan alternatív helyekre is bekukkantottunk, mint a híres Szimpla Kert.
Csütörtökön egész napos kirándulást tettünk Pécsre Pólya Balázs tanár úr és egy pécsi idegenvezetőnő irányításával. Fő látnivalónk a Hétkarélyos Kápolna, UNESCO Világörökségi helyszín volt. Megnéztük a Zsolnay negyedet és a híres Gyugyi kiállítást. Jártunk a Széchenyi téren, megcsodáltuk a gyönyörű épületeket és Gázi Kászim Pasa dzsámiját. Megkóstoltuk a kézműves cukorkavásár portékáit. Vendégeink nagyon élvezték a kirándulást és gyönyörűnek találták Pécset.
Pénteken, a záró napon ismét iskolai program volt, beszélgettünk közös élményeinkről, kvíz feladatokat oldottunk meg a látottakról, emléklapokat írtunk egymásnak, és közös fotóinkból iskolai plakátot ragasztottunk. A búcsúbeszédeket követően vendégeink köszönetet mondtak nekünk a tartalmas programért és vendéglátásért és hangsúlyozták, hogy sok szeretettel várnak minket 2019 februárjában a folkestone-i Earlscliffe Iskolában. Péntek délután a Gellért Fürdő meglátogatása után együtt tartottunk búcsúsétát és búcsúvacsorát a belvárosban.
A projekt honlapja: https://szlierasmus.wixsite.com/unesco
Iskolánk résztvevő diákjai:
10.a: Bohn Simon, Kugler Eszter, Neményi Örs, Varga Krisztina
10.b: Carroll Benjamin
11.a: Balázs Anna, Hauser Janka, Kálmán Anna, Klemanovics Martin, Kőműves Panni, Peer Nicole, Skoperda Eszter, Szalánczi Gerda, Szilágyi Emese
11.b: Boes Bodza, Böjtös Daniella, Fickert Nóra, Gellér Kristóf