Isaákné Rádi Nóra
Ketten keltünk útra intézményünkből, hogy meglátogassuk Birminghamben a főleg kisebbségi családok gyermekeit befogadó Robin Hood Academy általános iskolát, egyúttal felelevenítve egy régi testvériskolai kapcsolatot. Mindketten több céllal indultunk el, részben közös, részben egyéni célokkal. Mivel elsősorban a kéttannyelvű alsó tagozatos osztályainkban vagyunk érintettek, ezért a náluk működő iskolai rendszert, tantárgyakat, munkamegosztást és kifejezetten a módszertanokat monitoroztuk. Egyéni céljaink között szerepelt a reformpedagógiai irányzatok alkalmazásának megfigyelése iskolán belül, a környezeti és természettudományos tárgyak oktatásának vizsgálata és a művészeti területek merőben más szemléletű tanításának elemzése.
Ottlétünk első munkanapja után korábbi céljainkat újra kellett gondolnunk a hely adta lehetőségeket figyelembe véve, mellyel előre nem számolhattunk. Felfigyeltünk anyanyelvi oktatásuk egyik ragyogóan működő teljesen kidolgozott módszerére, amit minden évfolyamon – az előkészítőtől a 6. osztályig – alkalmaznak és szeretnek is. Ez a módszer az ún. Talk for writing, mely elsősorban a szövegértést, szövegkezelést, következésképpen a fogalmazást – annak minden nyelvtani és szemantikai értelmezésével együtt – tanítja, praktizálja. Lenyűgöző volt látnunk az egységességet, mely kihatott a munkatársi viszonyokra is és a velünk való bánásmódra is. Kiválóan megszervezett munkahetet tölthettünk el velük, ahol minden csoportban nagyon szívélyesen fogadtak bennünket.
A hét második felében tarthattunk egy tanórát a gyerekeknek bemutatva kultúránkat, nemzeti értékeinket. Egy tanulságos magyar népmesét vittem az órámra Mátyás királyról. A történet során különböző feladatokat kaptak a szőnyegen ülve, ahol érzékszerveiket tehették próbára. Ez, utóbb kiderült, teljesen újdonságként hatott rájuk. Nagyon izgalmas volt együtt gondolkodni és a magyar mesék világába kalauzolni az angol 6-7 éveseket. Életem egyik soha nem felejthető pillanatai voltak. Ez utóbbi osztály a jelenlegi első osztályomnak azóta testvérosztályává lett, és kölcsönös levelezésbe, valamint videó megosztásokba kezdtünk.
Sokat várva indultunk el, mást kaptunk, mint vártunk, de sokkal többet és hasznosabbat.
Kamrás Orsolya
A birminghami Robin Hood Academy-ben tett látogatásunkkor olyan kincsre bukkantunk, melyre nem is számítottunk. Az egész iskola elhivatott követője Pie Corbett és Julia Strong Talk for Writing programjának. Ezzel az anyanyelvi programmal segítik, támogatják a nem anyanyelvű gyerekek beilleszkedését, az angol nyelv elsajátítását. Vendéglátóink ezért is gondolták, hogy meg kell ismernünk ezt a programot, mert mi is hasonló helyzetben vagyunk. Az angolt, mint idegen nyelvet tanítjuk. A gyerekekhez legközelebb álló témával, a mesékkel közvetítik a nyelvet. Pontosan kidolgozott tematika szerint haladva évi 12 mesét, később történetet, regényt dolgoznak fel évfolyamonként.
A meséket egy történet térkép segítségével megtanulják, majd saját ötleteik szerint átalakítják, végül egyéni történeteket találnak ki, még mindig az eredeti mesére támaszkodva. A második és harmadik szinten írásban is rögzítik a történeteket. A folyamat alatt fejlődik mind a szóbeli, mind az írásbeli kifejezőkészségük, nyelvtani ismereteik, szókincsük.
Aki kedvet kapott a program megismeréséhez az online felületeken sok anyag megtalálható, melyek segítséget nyújtanak az itthon kipróbáláshoz.