top of page

Firenze - Lindner Zsuzsa




2022. július végén utaztam Firenzébe, hogy részt vegyek a Photo and Video Making in the Classroom című továbbképzésen. Mivel a fotózás a hobbim, kifejezetten érdekelt, hogy hogyan tudnám ezt a tevékenységet az angol órák keretén belül hatékonyan felhasználni. A video készítéshez meg tulajdonképpen egyáltalán nem értettem, ezért nagyon vártam, hogy a kurzus végére nagyon alap szinten ezt is megtanuljam. Az elvárásaim csak részben teljesültek, de nagyon hasznos volt a kurzus.





A trénerünk egy fiatal olasz grafikus, reklámszakember volt, ami abból a szempontból szuper volt, hogy ebbe a szakmába kicsit jobban beleláttunk és profi módon tudott minket tanítani, viszont arról, hogy a tanultakat az osztályteremben hogyan lehet hasznosítani, egyáltalán nem beszéltünk. Mivel ő sosem tanított, valószínűleg ebben nincs is tapasztalata. A csoportban kilencen voltunk, hat spanyol, egy görög és két magyar. Két spanyol tanár egyáltalán nem tudott angolul, ezt én problémának tartom, mert egyrészt a pár és csoportmunkákat iszonyatosan lelassítja, másrészt a színvonalat is rombolja, hiszen Google fordítóval / A1 szinten nem lehet úgy megbeszélni semmit, mintha folyékonyan tudnánk beszélgetni.




A hét folyamán minden nap 2-3 résztvevő bemutatkozott az előre elkészített prezentációja alapján, ez nagyon érdekes volt, mert nagyon színes társaság jött össze. A két magyar résztvevő előadása közben sokat beszéltünk/meséltünk a nyelvi előkészítő évről, ezt úgy tűnik a görögök és a spanyolok nem ismerik. Számomra a legérdekesebb az egyik spanyol tanár munkája volt, aki egy felnőttképző intézetben tanít informatikát, és a legidősebb tanítványa 88 éves. Mutatott fotókat a nyugdíjas csoportokról, akik 5-10 tantárgy közül választhatnak, hogy mit szeretnének tanulni. Nagyon tetszett ez az iskola. Szintén jó volt, hogy rögtön az első napon csináltunk egy Whatsapp csoportot, így végig tudtunk kommunikálni, anyagokat küldeni és fotókat megosztani egymással.





Hétfőn az ismerkedő játékok során azonnal összekerültem párba az egyik angolul nem beszélő spanyollal, úgyhogy máris volt lehetőségem megtapasztalni, hogy a Google Translate mégiscsak jó valamire. Ha az nem lett volna, semmit nem tudtunk volna csinálni. A feladat ráadásul nem volt könnyű, mert 10 perc beszélgetést követően (mely során egymást kellett kérdezgetni, hogy majd be tudjuk mutatni a társunkat a többieknek) egy mini filmet kellett összerakni, így bemutatva egymást. Ezzel be is dobtak minket a mélyvízbe, hiszen nem tudtunk filmet csinálni, mi meg még beszélgetni se nagyon a spanyol partneremmel. Ehhez képest egész jól megoldottuk a feladatot: a saját Facebook oldalunkról leszedtünk képeket, amikkel be tudtuk mutatni magunkat, és felvettünk egy kis szöveget hozzá. Arra nagyon jó volt, hogy egyből kirajzolódtak a film készítés főbb problémái: milyen programmal dolgozzunk? Hogy rakjunk alá zenét, audio felvételt? Hogy írjunk feliratot? stb.stb. Aznap még arról volt szó, hogy a filmkészítés tulajdonképpen egy történet elmesélésével állítható párhuzamba és ezzel kapcsolatban beszélgettünk a kreativitásról, sztori írásról és arról, hogy mitől jó egy sztori.





Kedden a trénerünk arról tartott előadást, hogy hogyan kell elkezdeni egy film / video elkészítését. Mit kell figyelembe venni a tervezésnél, a „történet” elmesélésénél, a video felvételek elkészítésénél, stb.? Azután 3 fős csoportokba rakott minket, én két spanyollal kerültem össze, akik közül az egyik szinte semmit nem tudott angolul, de legalább erősen próbálkozott, viszont a másik spanyol tudott segíteni, úgyhogy a hétfőinél sokkal jobb volt a helyzet. A következő feladat az volt, hogy hárman találjuk ki, hogy miről szóljon a történetünk és egy vázlatot készítsünk a legfőbb eseményekről, helyszínekről, szereplőkről. Amikor nagyjából kész volt a terv, kimentünk a belvárosba forgatni az előre meghatározott helyekre. Persze közben azért változtattunk a terveken, főként a 40 fokos hőmérséklet miatt.


Szerdán arról tanultunk, hogy a felvett anyagokat hogyan tudjuk szelektálni, kiválogatni. A Kapwing programmal dolgoztunk, a tréner egyenként megmutatta, hogy mit hogyan kell használni a programban. A hármas csoportok aztán elkezdtek a film összerakásán dolgozni. Elsőként meg kellett vágni a felvett anyagokat, és sorrendbe tenni őket. A többi feladattal csak akkor érdemes továbbhaladni, ha a video anyag végleges. Ezen a napon még készült pár utólagos felvétel is, mert kiderült, hogy anélkül hiányos lenne a film.


Csütörtökön az audio anyagok vágásán, minőségének javításán dolgoztunk, valamint elkészítettük a filmhez a feliratokat, és megcsináltuk az utolsó simításokat, habár ez nem teljesen igaz, mivel a javítások, tökéletesítések lehetősége végtelen, mindig talál valami hibát az ember. Szintén ezen a napon áttértünk a következő feladatra: készítsünk egy reklám plakátot a filmnek, amit közösen csináltunk. Itt is kaptunk elméleti és gyakorlati segítséget ahhoz, hogy hogyan lehet ezt a lehető legkreatívabban, „legprofibban” megcsinálni, majd utána a Canva alkalmazásban többféle ötlet alapján csináltunk plakátokat. Közösen választottuk ki, hogy melyik legyen a végleges verzió és azon még szépítettünk.





Pénteken véglegesítettük az összes elkészült anyagot, megnéztük az elkészült plakátokat és filmeket, megbeszéltük a felmerült problémákat és lezártuk a kurzust. Nagyon hasznos volt és jó hangulatban telt a kurzus, az egyetlen dolog, amit hiányoltam, hogy a tantermi felhasználásról egyáltalán nem beszéltünk. A Canva program órai felhasználása kevésbé bonyolult, mert ott akár 5-10 perc alatt is össze lehet hozni egy posztert, anyagot, de a filmkészítés hosszú és összetett folyamat, nem tudom, hogy órai keretben hogyan lehetne alkalmazni. A következő időszak feladata az lehet, hogy ezt kitaláljam. Köszönöm a lehetőséget!




RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:
bottom of page