2022. október 30-tól november 9-ig 11 felejthetetlen napot töltöttünk Máltán. Eredetileg nem terveztünk ilyen hosszú kint tartózkodást, de a máltai őszi szünet meghatározta, hogy mikor fogadnak minket, a repülőjárat miatt pedig korábban kellett kiutaznunk.
Mivel ketten történelem szakos tanárok vagyunk, és Cserfalvi Zsuzsa kolléganőnk is érdeklődik a történelem iránt, így kihasználtuk az ország és a korábbi kiutazásunk adta lehetőséget, és szélesítettük történelmi ismereteinket.
Megnéztük a világon egyedülálló Hypogeum Hal Saflieni, több mint 5000 éves, kőkori temetkezési helyet, valamint Ggantija-t, a kőkori megalitikus ikertemplom romjait. Jártunk római-kori házban, és természetesen a föníciai, római korból származó katakombákat sem hagytuk ki. Igyekeztünk bejárni a szigeteket, helyi emberekkel beszélgetni.
Az iskolában töltött napok is emlékezetesek. A sok beszélgetés a kollégákkal, angolul és németül, a két iskolarendszer közötti különbségek és hasonlóságok megismerése mindig tágítja az ember látókörét. Milyen egy csak leányiskola, amit mi csak a regényekből ismerünk?
Hárman összesen 36 tanórát láttunk a job shadowing látogatás alatt. Megtapasztalhattuk, hogy mennyivel jobban el lehet mélyülni a tananyagban, ha a megtanítandó anyag mennyisége kevesebb, ha mást tanul az a diák, akinek tervei vannak az adott tantárggyal, mint akinek csak a hétköznapi életben van rá szüksége. A tanítási nap két egységre van osztva. 1-4. óra, majd 5-8. óra. Az első óra 7.45-kor kezdődik, de a 8. órának 13.30-kor már vége van. A két egység között van egy 20 perces szünet. A csengő az óra végét és egyben a következő óra elejét is jelzi, hiszen az órák között nincs szünet, így késnek a tanárok és a diákok is. Egy óra 40 perces, ebből a hasznos idő 30-35 perc. A covid-járvány miatt az osztályokat két csoportra bontották, amit azóta is megtartottak, így csak 15-20 tanuló van egy (fél)osztályban. Az órán inkább az új anyag megbeszélése történik, a gyakorlás és a feladatmegoldás házi feladat. Ebből következik, hogy a következő órán a házi feladat ellenőrzése a domináns. A kollégák a tankönyvből egy „kivonatot” készítenek, ezzel a módszerrel a gyerekek vizsgafelkészülését segítik.
Új, tantárgyi integrációt (irodalom-történelem-angol nyelv) magába foglaló feladatok alkalmazását is láttunk. Az angol nyelv tanításának módszereit meghatározza az a tény, hogy Máltán az angol nyelv a második hivatalos nyelv, így szinte már születéstől fogva hallják, ill. a bölcsődében és az óvodában is használják már az angol nyelvet. Ebből adódóan teljesen más módszerekkel tanítják mint más idegen nyelveket (pl. francia vagy német nyelv).
Összefoglalva: A máltai utunk mindenképpen szakmai megújulást jelentett számunkra, nagyon sok új lehetőséggel ismerkedtünk meg. Köszönjük az iskolának és az Erasmus+ programnak a lehetőséget.
Cserfalviné Mészáros Zsuzsanna, Schramkó Erika, Takács Zsuzsanna
Comments