top of page

Prága - Bem Tímea




2022 júliusában egyhetes IKT tanfolyamon vettem részt a prágai ITC – International Training Center szervezésében, melynek címe: ICT in Education. A kurzuson való részvétel eredetileg 2020-ban lett volna esedékes, méghozzá nem pontosan ebben a témában, a pályázatban tervezett kurzus címe: IT and Graphic design volt. A covid miatt került sor kétszer is halasztásra, és időközben a továbbképző intézmény már nem indította az eredetileg tervezett kurzust. Az új kurzus is informatikai témájú volt, és szerencsére tartalmazott a grafikai designhoz kapcsolódó elemeket is.





A kurzus helyszíne egy modern, jól felszerelt belvárosi irodaépület volt Prágában, ahol más kurzus nem zajlott párhuzamosan, így csak saját csoportom tagjaival és a kurzus szervezőivel tudtam megismerkedni. A csoportban mindenki Erasmus+ keretében vett részt, 4 román, 3 görög, 3 olasz, 2 lett, 2 magyar, 1 spanyol és 1 szlovák résztvevő volt. A román csapat egy iskolából érkezett, a görögök két helyről, az olaszok szintén együtt jöttek. A másik magyar kolléganő gyöngyösi, korábban nem ismertük egymást. A 16 résztvevő nyelvi szintje nagyon eltérő volt, az egy helyről jövők gyakran beszéltek saját nyelvükön, ez kicsit megnehezítette a közös munkát. Mindenki bemutatkozott és bemutatta saját iskoláját is az iskolai honlap vagy rövid iskolai videó segítségével. Az olasz iskola hozzánk hasonlóan nagyon tapasztalt Erasmus+ résztvevő, tőlük az egyik kolléga szintén Erasmus-koordinátor volt. Már az első nap WhatsApp csoportot hoztunk létre valamennyi résztvevő számára, melyben azóta is tartjuk egymással a kapcsolatot. A tananyaggal, illetve a helyi nevezetességekkel kapcsolatban is gyakran üzentünk itt egymásnak, illetve sok fotót megosztottunk.





Az első három napon tanárunk Morgan Vaček volt, aki tanártovábbképző és középiskolai tanár is egyben, a másik két napon Denisa Mouchová, aki szintén tréner és amellett pszichológus is. David Brož, az ITC részéről egész héten a segítségünkre volt, folyamatosan ellenőrizte, hogy a kurzuson rendben zajlanak-e az órák, van-e valakinek problémája, kérése. A szünetekben tea, kávé és nassolnivalók mindig a rendelkezésünkre álltak.





A kurzuson jó arányban szerepelt az elmélet és a gyakorlat. Az első nap megvitattuk az online alkalmazások lehetséges előnyeit és hátrányait, beszámoltunk róla, hogy ki milyen informatikai eszközöket, alkalmazásokat használ saját gyakorlatában. Kiderült, hogy az online oktatás hozzánk hasonlóan próbára tette a többi intézményt is, és hogy az akkor megszerzett tudásból mindenki örömmel használ néhányat az iskolai keretek között is. A mobiltelefon-használattal kapcsolatban mindenkinek volt rossz tapasztalata, gyakoriak a túlzott használatból adódó problémák szinte mindenhol. Ezzel kapcsolatban két gondolatébresztő videót is megnéztünk, majd megvitattunk az órák során: Simon Sinek on Millennials in the Workplace és Jean Twege - iGen: The Smartphone Generation.


Alkalmazások, melyeket kipróbáltuk a hét folyamán: Quizizz, Answergarden, QuiverVision, Weebly, QR-code-generator, GooseChase, Plickers, Canva, Ozobot. Néhányban ezek közül hosszabban is elmélyedtünk, például párokban weblapot készítettünk a Weebly segítségével. Az egyik görög kolléganővel közösen elkészített weblapunk többek között a hét összefoglalóját tartalmazza: https://prague2022itc.weebly.com/





Számomra a tanfolyam leghasznosabb aspektusa az angol IKT szókincsem felfrissítése volt, mivel az informatika tantárgyat angolul is tanítom, ezért is vettem részt örömmel ezen a kurzuson.


Hétfőn délután közös prágai városnézésen vettünk részt, melyet egy gyakorlott idegenvezető tartott a csoport számára. Bejártuk a belváros leghíresebb nevezetességeit, és néhány rejtett gyöngyszemet is bemutatott a csoportvezető.


Fantasztikus élményt jelentett számomra a továbbképzés és az utazás is, különösen a járvány miatti lezárások után. Az Erasmus+ program támogatása nélkül nem lett volna erre lehetőségem, ezúton is köszönöm.






RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:
bottom of page