2022. július 18.-29. között töltöttem el két hetet CLIL kurzuson, a festőien szép tengerparti kisvárosban, Scarborough-ban. Július 17-én, vasárnap érkeztem meg Manchesterbe, ahonnan vonattal, több átszállással jutottam el Scarborough-ba. Mielőtt elindultam, még Magyarországról felvettem a kapcsolatot a szállásadómmal WhatsApp-on, aki rendkívül segítőkész volt, informált a kinti vasutas sztrájk részleteiről, megnyugtatott, hogy bár az interneten nem lehet jegyet foglalni, lesz az érkezésem napján vonat. Ami szerencsére így is volt. Egy cseh tanítónővel ketten laktunk Mrs. Hutchinson-nál. Minden szempontból ideális volt, hogy ketten voltunk egy szálláson. Esténként meg tudtuk beszélni az órákat, ha közös házi feladat volt, együtt tudtunk készülni, megosztottuk az angol tanítással kapcsolatos tapasztalatainkat, és a hétvégi szabadidőnkben is többször mentünk együtt kirándulni. Megbeszéltük, hogy a jövőben, ha lesz rá lehetőségünk, „összehozzuk” virtuálisan az osztályainkat, és szívesen működünk együtt egyéb projektekben is.
A kurzuson az első héten négy cseh tanár és egy spanyol óvónő vett részt rajtam kívül. A második héten még két cseh kolléga csatlakozott a csoporthoz. Érdekesnek találtam, hogy az első héten az iskolában tanuló külföldi diákcsoportokból is osztottak be hozzánk, a nyelvi fejlesztő órákra olyan diákokat, akik a saját csoportjuknál jobban tudtak angolul. Így mi tanárok, és a szaud-arábiai, ománi, spanyol, olasz, szlovák diákok együtt tanultunk a nap első felében. Ami eleinte mindenkinek szokatlan volt, végül mindenki számára hasznos tapasztalatnak bizonyult. Lehetőségünk nyílt egymás nézőpontjait megismerni, egymás kultúráját, iskolarendszerét áttekinteni. A második héten már csak tanárok voltak a csoportban. Mindkét héten voltak egész napos, iskola által szervezett kirándulások. Az első héten Flamborough Head és Hull volt az úticél, a második héten pedig York városába látogattunk el. A történelmi város páratlan légköre, a séta a york-i katedrális tövében és a zegzugos utcákban lenyűgöző élmény volt.
Az első pár nap az ismerkedéssel, ráhangoló, játékos feladatokkal, városnézéssel telt. Három különböző óránk volt minden nap. Az első mindig angol irodalom és kreatív írás ötvözete volt. A tanárnő rendkívül lelkes és motivált volt. Anna óráit mindig egy bemelegítő feladattal kezdtük. (Pl.: www.mentimeter.com vagy www.swellgarfo.com) Sokszor dolgoztunk párban és csoportban is. Verseket, irodalmi szövegeket – pl. a Brontë-nővérek műveiből kiemelt részleteket - elemeztünk, melyeken keresztül megtapasztaltunk különböző tanítási stratégiákat.
A második óra volt a nyelvi fejlesztés. Sok érdekes feladattal készült az első héten egy amerikai tanárnő, Donna Sclater, aki csak az utolsó pillanatban, mégis rendkívüli lelkesedéssel ugrott be tanítani, mert az eredeti tanárunk covidos lett. Különböző témákat beszéltünk meg az óráin, pl. digitális bennszülöttek, selfie forradalom, modern festészet. Az egyik órán a tantárgyak ötvözésére mutatott példát a tanárnő. Az volt a feladatunk, hogy egy híres festő arcának részletes leírása alapján rajzoljuk meg a festő arcképét. A második héten ezt az órát Paul Cellars vette át, akivel az angol nyelv rejtelmeiben merültünk el, különböző aktuális témák feldolgozása során.
Délután 14 órától 16 óráig került sor a CLIL órákra. Vanessa Dickinson tartotta ezeket az órákat. Rendkívül lelkesen, felkészülten igyekezett különböző technikákkal megismertetni bennünket. Emellett sok idő jutott arra is, hogy a csoporton belül egymással beszélgessünk, megosszuk a megtapasztalt nehézségeket és jógyakorlatokat. Egyik órán arra is lehetőség nyílt, hogy a különböző tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek megsegítéséről beszélgessünk. Az egyik ilyen eszköz lehet a színkódolás, amivel segíthetjük például a gyerekek szótanulását. (Az egyes kategóriáknak saját színük van, és az oda tartozó szavakat ugyanazzal a színnel jelöljük.)
Nekem ez volt az első Erasmus+ ösztöndíjas utazásom, ahonnan rengeteg tapasztalattal és élménnyel gazdagodva tértem haza. Nagyon örülök, hogy belevágtam, és bár a Covid miatt több éves késéssel ugyan, de eljuthattam erre a kurzusra, és életemben először az Egyesült Királyságba is. Hálás köszönet a pályázatíró csapatnak!
Comments